poniedziałek, 16 września 2013

CHOROBY PAZNOKCI

Czy wiedzieliście, że paznokcie są miernikiem zdrowia? Dobrze przyglądać im się od czasu do czasu, by wykryć różne problemy. Niestetyczne paznokcie mogą świadczyć o braku witamin, minerałów, a także poważnych problemów z wątrobą, sercem czy płucami. Każdy problem z paznokciami jest ważny i nie radzę ich bagatelizować. Poniżej przedstawię Wam kilka chorób paznokci.

Białe kreski na paznokciach mogą oznaczać niedobory cynku, białka, niewydolność serca, infekcje, niewydolność nerek, grzybicę. 
Bardzo blade paznokcie mogą być objawem:
  • anemii
  • problemów z wątrobą
  • niedożywienia, nieodpowiedniej diety
  • niewydolności sercaBiałe paznokcie
Jeśli paznokcie są głównie białe, może to świadczyć o problemach z wątrobą tj. wirusowe zapalenie wątroby czyli potocznie zwana żółtaczka.Żółte paznokcie
Najbardziej popularną przyczyną żółtych paznokci jest grzybica. Czasem żółte paznokcie są również oznaką chorej tarczycy, płuc, łuszczycy czy cukrzycy. Lepiej skonsultować się z lekarzem.Niebieskawe paznokcie
Przyczyną jest niewystarczająca ilość tlenu w naszym organizmie. Może być skutkiem choroby płuc lub niektórych chorób serca.


Pomarszczone paznokcie, często odbarwione, pod paznokciami ukazuje się kolor czerwono-brunatny
  • łuszczyca
  • reumatoidalne zapalenie stawów


Bardzo rozdwojone, połamane paznokcie mogą być symptomem problemów z tarczycą.Zaczerwienione, bolące skórki koło paznokci mogą świadczyć o rozwijającej się zanokcicy. Konieczna terapia antybiotykowa. 

Czarne plamy na paznokciach są objawem najpoważniejszej choroby-czerniaka złośliwego. Natychmiast potrzebny kontakt z lekarzem. Uwaga, nie mylić z czarnym paznokciem po przytrzaśnięciu go drzwiami bądź innymi przedmiotami.