wtorek, 19 listopada 2013

SILIKONY W KOSMETYKACH
 DO WŁOSÓW

Najpierw za i przeciw silikonowej manii.


ROZPUSZCZALNE W WODZIE
NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, ŁATWO USUWANE ZA POMOCA ŁAGODNYCH SZAMPONOW
NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, CIĘŻKO USUWANE PRZEZ ŁAGODNE SZAMPONY
WYMAGAJĄCE SULFATES DO USUNIĘCIA
dimethicone copolyol 
amodimethicone 
simethicone 
cyclomethicone 
lauryl methicone copolyol 
dimethicone 
trimethicone 
cyclopentasiloxane 
hydrolyzed wheat protein
dimethiconol 

trimethylsilylamodimethicone 
hydroxypropyl polysiloxane
beheonoxy dimethicone 

trimethylsiloxysilicates
silikon z PEG na poczatku 
phenyl trimethiconeSilikony zamaskowane są także po nazwami takimi jak:„silbar”, „dermafilm”, „poly(dimethylsiloxane)”, „latex” czy „good-rite”.


Czy mogę używać silikonów rozpuszczalnych? Czy są całkowicie bezpieczne?

Silikony rozpuszczalne też mogą zaszkodzić włosom, jeśli nie zmyjemy ich dokładnie z kosmyków czy skóry głowy. Nagromadzony silikon może spowodować zatkanie porów i utrudni oddychanie skórze głowy. Co więcej, jeśli tego rodzaju składniki nabudują nam się na włosach, nasza fryzura będzie oklapnięta i bez wyrazu, a włosy zamiast zdrowo będą wyglądać na ciężkie i tłuste. Nawet jeśli pozornie będą wydawać się gładkie i błyszczące to od wewnątrz będą przesuszone. A co za tym idzie łatwiej będzie można je uszkodzić. Taka dodatkowa warstwa utrudni również przyjmowanie składników odżywczych.

Czy powinnam wyrzucić wszystkie kosmetyki z silikonami?  Sam fakt, że silikon znajduje się w szamponie czy odżywce nie jest jeszcze powodem do paniki. Ważne jest przede wszystkim, jaki to rodzaj silikonu, a także, jakie jest jego działanie.

Poza tym należy uważnie dobierać szampony do rodzaju odżywek z silikonami. Jeśli używamy delikatnego szamponu to należałoby od czasu do czasu użyć mocniejszego z SLS o prostym składzie, np.ziołowym, by pozbyć się nagromadzonych warstw.

Odżywki bez dodatków silikonów: