niedziela, 27 lipca 2014

NATURALNY NAPÓJ IZOTONICZNY


Jak zrobić własny i zdrowy napój izotoniczny wolny od wszechobecnej chemii? Czym w ogóle jest ten magiczny napój?
Izotoniki – napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydzielanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełnienie witamin i soli mineralnych oraz w niewielkim stopniu węglowodanów spalanych podczas wysiłku fizycznego.


Zbilansowany poziom elektrolitów oraz ciśnienie osmotyczne, odpowiadające ciśnieniu panującemu w płynach ustrojowych człowieka, pozwala na szybkie ugaszenie pragnienia i uzupełnienie utraconych mikroelementów. Sód zawarty w niektórych napojach izotonicznych przeciwdziała powstawaniu kurczy mięśni.-źródło www.wikipedia.pl

Dla kogo?
Napoje izotoniczne są bardzo potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku,ponieważ skutecznie gaszą pragnienie i utrzymują wodę w organizmie, a także uzupełniają mikro oraz makroelementy, które są potrzebne do wydolności fizycznej i odnowy mięśni.

Napój energetyczny vs izotonik
W odróżnieniu od napojów energetyzujących, izotoniki maja niską zawartość  cukru i w niewielkim stopniu nasycone są dwutlenku węgla. 

Przepis

4 łyżki miodu
sok z cytryny lub grejpfruta
1 litr wody
1/4 łyżeczki soli, najlepiej kamiennej

Miód zawiera magnez,wapń, potas, chlor,żelazo, mangan,kobalt, fosfor; witaminy z grupy B, kwas foliowy, biotynę. Sól jest doskonałym źródłem sodu. Cytryna oczyszcza organizm i zawiera witaminę C, umożliwia również szybszą odbudowę komórek.


Kiedy powinniśmy go pić?

Izotonik powinniśmy zacząć pić po upływie 20-30 minut od rozpoczętego treningu. 
Izotoniki są również polecane latem, gdyż przez pocenie się organizm traci wiele elektrolitów.